Problemy z transportem towarów o dużych gabarytach oraz sporej wadze dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby prywatne. Przewiezienie mebli czy sprzętu w trakcie przeprowadzki, dostarczenie materiałów budowlanych na miejsce prac, a nawet transport produktów do klientów nie muszą już być tak problematyczne. Na rynku powszechnie dostępne są przyczepy ciężarowe o dużej ładowności oraz wymiarach, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu branżach. Mogą one występować w różnych konfiguracjach, co pozwala dopasować je każdemu do swoich potrzeb.

Konstrukcja przyczepy transportowej

Każda przyczepa ciężarowa posiada konstrukcję opartą na dwóch osiach, co wynika z jej zastosowania. Połączenie stalowych profili oraz układu jezdnego pozwoliło zwiększyć dopuszczalną masę całkowitą przyczepy do 3,5 T, jednocześnie wymagając, aby hamulec najazdowy był w stanie wyhamować z tak dużym obciążeniem. Zadbano więc o najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowców oraz sprzętu, by nawet w sytuacji awaryjnej nie doszło do wypadku. Poza solidną konstrukcją warto również zwrócić uwagę na nadwozie – burty stalowe są otwierane i zdejmowane z każdej strony, co ma na celu ułatwić załadunek oraz rozładunek bardzo ciężkiego towaru. Kupując przyczepę ciężarową wprost od producenta, można ją indywidualnie spersonalizować zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Szerokie zastosowanie przyczepy

Ze względu na swoją ładowność przyczepy ciężarowe znalazły zastosowanie między w firmach, zajmujących się częstym transportem gabarytowego sprzętu na dalekie odległości. Zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup własnej przyczepki niż ciągły wynajem bagażówki. Często można także zobaczyć przyczepki w gospodarstwach rolniczych, gdzie wykorzystuje się je do przewozu maszyn, pasz, czy innego typu niezbędnych produktów. Producenci oferują także przyczepki typu wywrotka, wykorzystywane podczas drobnych prac budowlanych do przewozu materiałów sypkich bądź w opakowaniach, które można bezpiecznie przetransportować bez specjalnych zabezpieczeń.

Przyczepy samochodowe dostępne są w wielu wersjach, jednak to model ciężarowy, ze względu na sporą ładowność cieszy się największym zainteresowaniem. Jego konstrukcja pozwala na przewóz ciężkich oraz sporych ładunków bez wynajmowania samochodów dostawczych. Warto jednak wiedzieć, że wykorzystywanie przyczepy do 3,5 T wymaga posiadania specjalnej kategorii prawa jazdy, uprawniającej do przewozu tak ciężkich ładunków oraz stosowania się do zasad ruchu drogowego dla pojazdów ciężarowych.