Przyczepy ciężarowe są wyjątkowo przydatne w wielu branżach. Wykorzystują je rolnicy, firmy transportowe i wielu innych przedsiębiorców. Pozwalają one przewieźć jednocześnie bardzo dużą ilość towaru, albo towary wielkogabarytowe. Używanie takiego sprzętu wiąże się jednak z pewnymi obostrzeniami prawnymi, które wynikają z tego, że prowadzenie samochodu z wyjątkowo ciężką przyczepą jest stosunkowo trudne, a wszelkie błędy mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji niż w wypadku pojazdów o standardowej masie. W poniższym artykule przedstawimy Państwu garść cennych informacji dotyczących użytkowania tego typu przyczep.

Niezbędne uprawnienia

przyczepa dwuosiowaKierowanie samochodem nieprzekraczającym 3,5 tony nie wymaga dodatkowych uprawnień poza prawem jazdy kategorii B. Jeśli jednak do takiego auta potrzebne jest nam przyłączenie przyczepy do 3,5 T, konieczne jest wyrobienie kategorii B + E. Takie uprawnienia są niezbędne, by kierować nieporęcznym, ciężkim pojazdem. Na kursie kierowca dowiaduje się, w jaki sposób wykonywać manewry, w normalnym samochodzie zazwyczaj nie stanowiące najmniejszego problemu. Nauka jazdy z tak ciężką przyczepą może być trudna, ponieważ widoczność jest ograniczona w dłuższym pojeździe, który dodatkowo zasłania z tyłu przyczepa dwuosiowa. Należy w zasadzie nauczyć się na nowo prowadzenia auta, ale warto się podjąć takiej inicjatywy. Po zdanym egzaminie będziemy mieli możliwość prowadzenia zespołu aut o maksymalnej wadze 7 ton włącznie.

Rozważne wytyczanie trasy

Istnieje wiele rodzajów przyczep, do przewożenia wielkogabarytowych materiałów wykorzystuje się jednak wyłącznie specjalnie wzmacniane przyczepy samochodowe dwuosiowe. Trzeba stosowaćprzyczepy samochodowe takie zabezpieczenia, żeby przyczepa wytrzymała obciążenie, tak samo jednak trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o drogi, po jakich tak ciężki pojazd będzie się poruszał. Firmy transportowe, by nie tracić czasu na niepotrzebne objazdy już wcześniej opracowują drogę, którą samochód z ciężarową przyczepą pokona, by dotrzeć do celu swojej podróży. To konieczne, gdyż niektóre drogi oraz mosty mają niewystarczającą nośność, by przejechał po nich taki ciężar. Często wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem, albo nawet pewnością, że droga ulegnie zapadnięciu, albo że samochód wpadnie z mostem do wody. Należy brać takie kwestie pod uwagę i wybierać trasy uwzględniając wagę swojego pojazdu.

Przygotowanie samochodu oraz kierowcy do ruszenia w trasę nie jest wcale proste. Należy brać pod uwagę bardzo dużo czynników, które są kluczowe dla bezpiecznego pokonywania drogi i co za tym idzie, wykonywania zleceń. Oprócz wysłania pracownika na kurs prawa jazdy B + E oraz wytyczenia idealnych tras, po których na pewno będziemy w stanie naszymi pojazdami przejechać, warto korzystać z tego, że działa profesjonalny serwis przyczep. W takim miejscu można zaopatrywać się w niezbędne części, pomagające zadbać o przyczepę. Serwisanci dodatkowo sprawdzą dla nas, czy ze sprzętem wszystko jest w jak najlepszym porządku.