Odpowiednio wybrana przyczepka samochodowa pozwala na przewożenie różnego rodzaju ładunków gabarytowych sprawnie i bezpiecznie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że na drogach pojawia się coraz więcej zespołów pojazdów, transportujących meble czy sprzęty przy pomocy tego typu pojazdu. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku istnieje wiele rodzajów przyczepek, dzielących się pod względem ładowności, rodzaju zabudowy oraz podwozia, co pozwala każdemu kupującemu wybrać produkt spełniający jego oczekiwania. Jakie więc modele są powszechnie wykorzystywane przez kierowców?

Przyczepki na jednej osi

Przyczepy jednoosiowe charakteryzują się wyjątkowo lekką konstrukcją, która wykonana została wysokogatunkowej blachy, ocynkowanej ogniowo, co chroni ją przed działaniem różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Ten typ przyczepek dzieli się na dwie kategorie: lekką o ładowności do 750 kg oraz ciężarową do 1800 kg – w obu przypadkach, jeśli zespół pojazdów nie przekracza wagi 3.5 tony, nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia. Przyczepa jednoosiowa lekka różni się od ciężarowej przede wszystkim brakiem hamulca, jednak przy tak niewielkiej wadze nie wpływa to na bezpieczeństwo podczas transportu. Oba rodzaje wyposażone zostały w specjalne uchwyty mocujące, dzięki czemu ładunek pozostaje cały czas na swoim miejscu.

Przyczepy na dwóch osiach

Przyczepa dwuosiowa jest wybierana zdecydowanie częściej niż jednoosiowa. Wynika to głównie z jej pojemności oraz większych gabarytów, co pozwala na transport niewymiarowych sprzętów o dużej wadze. Te modele dzielą się na: przyczepy lekkie do 750 kg oraz przyczepy ciężarowe do 3500 kg – mimo kilku różnic, posiadają taką samą konstrukcję opartą na giętych profilach, które cechują się dużą wytrzymałością. Zazwyczaj przyczepy ciężarowe posiadają dodatkowe funkcjonalności jak mechanizm wywrotki wykorzystywany przy pracach budowlanych. Ze względu na swoją wagę przyczepy dwuosiowe cechują się większą stabilnością podczas jazdy, jednak kierujący musi mieć prawa jazdy kat. B+E, by móc w pełni wykorzystać ładowność takiej przyczepki.

Kierowcy, którzy chcą korzystać z możliwości, jakie daje posiadanie przyczepki samochodowej, powinni najpierw dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz znaleźć model, który będzie odpowiadał ich potrzebom. Na rynku dostępne są przyczepy dostosowane do przewozu małych, jak i większych ładunków, jednak niektóre z nich wymagają posiadania dodatkowych uprawnień. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej zapoznać się ze specyfikacjami przyczepek jeszcze przed dokonaniem zakupu.